Astronomické úkazy v únoru 2021

01.02.2021

                                                                                           Autor: Petr Lívanec

Uplynul měsíc leden, měli jsme opět možnost obdivovat krásy noční oblohy, o kterých si můžete přečíst v minulém článku. Stejně tak i únor nám nabídne další zajímavé události. Jaké? To se můžete dozvědět v tomto textu.


Na začátku února bude Měsíc v poslední čtvrti a 11. bude v novu. To nám tedy umožní pozorovat i slabší objekty na večerní obloze. Tím mohou být například planetky, či objekty hlubokého nebe. Z prvních zmíněných to může být jasná Vesta, na trochu čistší obloze viditelná i malým triedrem. Nachází se v souhvězdí Lva, jasnost 5,9 magnitudy a nejlépe ji můžeme pozorovat 2. a 3. týden tohoto měsíce, zhruba od 22⁰⁰. Bude nacházet nedaleko známých galaxií M65, M66 a NGC 3628. Ty však už budou výzvou pro mírně pokročilé s teleskopem. Pro ty jsou zde i další planetky, například Eunomia, Irene, Melpomene nebo Amphitrite, která se bude nacházet v opozici se Sluncem. Právě Amphirite (9,5mag.) se bude nacházet u dalších známých galaxií Messierova katalogu, M95, M96 a M105, které budou s planetkou srovnatelně stejně jasné.


Objekty vděčné pro začátečníky mohou být zajisté jak hvězdokupy tak i nejjasnější galaxie či mlhoviny. Na únorové obloze se o to může postarat například jasná otevřená hvězdokupa M45 -Plejády v souhvězdí Býka. Můžeme ji spatřit pouhýma očima, ale pro větší zážitek se určitě vyplatí použít nějaký triedr. Vlevo od ní můžeme spatřit také rozlehlejší Hyády s nejjasnější hvězdou Býka, Aldebaranem. Z hvězdokup můžeme spatřit také M44 v souhvězdí Raka či nádhernou dvojitou hvězdokupu NGC869 a NGC884 v souhvězdí Persea. V první polovině noci se můžeme podívat na suverénně nejjasnější galaxii M31 v souhvězdí Andromedy a vyhledat se vyplatí i nedalekou M33. Dále nám zimní obloha nabízí krásné mlhoviny. Nejznámější z nich je zajisté Velká mlhovina v Orionu, M42. Pro teleskop je zde například emisní mlhovina Rozeta.


V druhé polovině února začne na večerní obloze dorůstat Měsíc a s ním přijdou další úkazy. 17. února se bude nacházet nedaleko Uranu, který se můžeme pokusit vyhledat. 18. února bude nejblíže Marsu a o den později, 19. února se bude nacházet mezi Marsem a hvězdokupy Plejády a Hyády. Tato událost bude snadná na pozorování úplně pro každého a to v první polovině noci. Měsíc bude dále dorůstat a 25. února dokonce zakryje jasnější hvězdu souhvězdí Raka, velice blízko hvězdokupy Jesličky. Hvězda Asellus Borealis bude zakryta ve 3:47 a vyleze ve 4:41.


Na samém konci měsíce můžeme také těsně před svítáním vyhlížet planety Saturn, Merkur a Jupiter. Jelikož budou vycházet jen chvíli před Sluncem, může to být další velká výzva. To jsou shrnuty nebeské události měsíce února.



Co ještě stojí za zmínku, je přistání vozítka Perseverance na Marsu, které se má uskutečnit 18. února. Vozítko bude velice dobře vybaveno, a to jak bohatým kamerovým systémem tak i mikrofony, či malým vrtulníčkem. Všechny podrobné informace, včetně detailního 3D modelu na stránce mars.nasa.gov. Dále také můžeme sledovat ISS či přelety družic Starlink. ISS bude nad naši republiku vidět 1. týden večer a ke konci měsíce na ranní obloze. Starlink můžeme pozorovat téměř neustále. Všechny potřebné informace naleznete například na stránce www.heavens-above.com.



První polovina února bude díky novu patřit spíše slabším objektům, druhá polovina nám pak nabídne zajímavé chvíle,    o které se postará Měsíc ještě s dalšími objekty. Všem pozorovatelům pěkné počasí a radost z astronomie!


________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky